На тлі функціонування українського морського коридору до портів Великої Одеси саме там стабілізується перевалка зернових вантажів, ставки фрахту та зменшується вартість страхування. Натомість доцільність відправки зерна через Дунайські порти в цих умовах знижується.
Він зауважив, що наразі ставки фрахту для барж, які працюють на Дунаї, вийшли вже на довоєнний рівень. Доставка до румунського порту Констанца починається від 10-12 доларів за тонну вантажу.
Щодо портів Великої Одеси, то, за його словами, зараз вартість перевалки там коливається від 15-16 доларів за прямим варіантом до 21-23 доларів у форматі роботи через склад.
"Різниця у майже 100 гривень на тонні між доставленням у порти Великої Одеси через залізницю та у порт Ізмаїл є відчутною. Для таких вантажів як кукурудза та пшениця така різниця у ставках може бути вирішальною з позиції економічної доцільності. Тим більш - у портах Дунаю є обмеження осадки для суден", - говорить експерт.
На його думку, частина вантажів все ж може залишатися у портах Дунаю. Це стосується нішевих культур - таких як, наприклад, просо. Подібні культури не відправляються великими партіями, а для маленьких партій підходять саме порти Дунаю. Також це, наприклад, шрот, добриво, мінеральні вантажі, яким не вистачає місця у портах Великої Одеси.
"Було б добре, якби для підтримки активної роботи портів Дунаю держава виступила регулятором… Наприклад, ситуація з їх конкурентоздатністю могла б суттєво змінитися в кращий бік, якби, приміром, "Укрзалізниця" запропонувала знижки на тарифи для доставлення в ці порти. Це могло б повернути вантажопотік на напрямок Ізмаїл. Щодо порту Рені, то треба мінімізувати транзит через територію Молдови, котрий на сьогодні складає 6-7 євро за тонну. Було б чудово його зменшити бодай до показника 1,5 євро за тонну для повернення економічної доцільності", - резюмував Казанін.
[ Регистрация | Вход ]